cin-gezisi

Çin Halk Cumhuriyeti Sizleri Bekliyor

 

Çin halk cumhuriyeti konsolosluklarına başvurarak Çin vizesi alabilirsiniz. Ülke üzerinden yetkili makamlar tarafından yabancılar için Çin’e giriş, ülkeden tam olarak çıkış ya da ülke üzerinden direkt olarak transit geçiş yapabilmek için ülke tarafından verilen resmi izin belgesidir. Çin Halk Cumhuriyeti’ne yapacağınız seyahatiniz için gerekli olan vize işlemleri ile ilgili her türlü bilgiyi sayfamızda inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda Çin’deki fuar, fabrika ve ticari iş seyahatleriniz ile ilgili vize bilgilerine müşteri temsilcilerimiz aracılığıyla da kolaylıkla elde edebilirsiniz. Eski mavi kaplı pasaportlara Çin vize başvurusu günümüzden itibaren verilmemektedir. Lütfen pasaport işlemlerinde geçirilen süreyi de göz önünde bulundurarak Çin gezilerinize çıkmadan önce pasaportlarınızı elektronik (çipli) yeni pasaportlarla yenilemeyi hatırlamanız gerekmektedir.

Çin Halk Cumhuriyeti Türk vatandaşlarından vize istemektedir. Yeşil ve kırmızı pasaporta vize işlemleri istenmemektedir.  Çin vizesi ile Çin’e yapılan girişlerde en fazla 30 gün ikamet edilmektedir. Bu süre dolduğunda Çin’den çıkmak zorunludur. Davet üzerine Çin’e iş yapmak için gerçekleştirilen ziyaretler, ülke içerisinde yapılacak araştırma, seminer dolayısı ile yapılan ticari faaliyetler ve staj ya da benzeri amaçlı ülke içerisinde altı ayı geçmeyen durumlarda kişilere davet usulü belge gönderimi yapılmaktadır. Hayatında ilk kez Çin vizesi başvurusunda bulunan ziyaretçiler, genellikle tek girişli ya da çift taraflı işlem için vize başvurusunda bulunabilmektedir.

 

cin-gezisi

Gerekli Olan İşlemler

 

Çin vizesi için gerekenler; En az altı ay geçerliliği ve en az bir boş sayfası bulunan bir pasaport belgesi, çoklu giriş vizesi almak için ise sahip olunan pasaportun en az dokuz ay geçerliliği olması gerekmektedir.  İzin sahibi kişinin Türkiye ye tekrardan dönme veya diğer destinasyonlara gitmek üzere ülkeden direkt olarak çıkma (eğer başvuru sahibi başka bir ülkenin vatandaşı ise) tarihinden önce en az altı aydan fazla geçerliliği olan, yabancılar için Türkiye´de ikamet etme izni gerekmektedir. Üzerine yakın süre içerisinde çekimi yapılmış pasaport boyutunda bir fotoğraf (siyah-beyaz veya renkli) yapıştırılmış ve tam olarak doldurulmuş başvuru formu (Çin Halk Cumhuriyeti Vize Başvuru Formu) gerekmektedir.

Eğer başvuru formu tamamen doldurulmadıysa veya formun içerisinde yer alan bölüm kodlamaları doğru değilse, ya da formun içerisinde bulunan kodlar okunmuyorsa işlem sırasında prosedürde gecikme ortaya çıkabilmekte veya başvuru direkt olarak iptal edilebilir. Sahip olduğunuz pasaportların bilgi sayfası kısmının ve İkamet izinlerinin fotokopileri. 6 aydan uzun süreli kalışlarda devlet hastanesinden sağlık raporu talep edilmektedir. Tek veya çift giriş vize başvurusu için, pasaportun en az altı ay geçerliliği olması gerekir. Çoklu giriş vizesi için pasaportun en az dokuz ay geçerliliği olması istenmektedir.