dubrovnik

Dubrovnik

Dubrovnik Hırvatistan’ın turizm başkentidir. Orta Çağdan bu yana tarihe meydan okuyan eserleriyle ünlü olan bu şehirde Game of Thrones çekimlerinin yapılması da bu özelliğini kanıtlıyor. Meşhur saraylarıyla, katedralleriyle, surlarıyla ve eşsiz doğasıyla gezginleri ağırlamayı başaran bir cazibe merkezidir.

Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Dubrovnik Havaalanı’na ulaşım THY ve başka firmaların uçuşları ile çok kolay.  Zagreb aktarmalı olan uçuşlar 3 saat civarında sürüyor. Farklı bir yol isterseniz de Balkan turları ile otobüs seyahati yapabilirsiniz.

Gezilecek Yerleri

Dubrovnik  Stradun Bulvarı ile öne çıkarken burası en bilinen ve en yoğun olan bir lokasyondur. Old Town’u ortdan bölen şehrin ana merkezi olan bu bulvarda pek çok dükkan ve butik yer alıyor. Fransisken Manastırı da 13. yüzyılda inşa edilen Gotik ve Rönesans etkilerini taşıyan mistik bir yer. Bu kente ait yazılı arşivleri koruyan bir merkez olmasının yanı sıra Dünya’nın bilinen en eski 3. Eczanesinin olması da burayı çok ayrı bir yere taşıyor.  Gundulica Meydanı da 1667 depreminden sonra yapılan çok edki bir yer. Üzerinde kurulan yerel sokak pazarları ile ünlü olan bu meydanda Şair Ivan Gundulic’in bir heykeli sizi karşılıyor. Burada hem yöresel ürünleri hem de doğal olan pek çok ürünü uygun fiyata bulabilirsiniz. Banje Kumsalını da Dubrovnik’in en popüler yerlerinden olarak kesinlikle görmelisiniz.
 dubrovnik

Nerede Kalınır?

Dubrovnik, konaklama için yetersiz olsa da güzel fırsatlarda sunabiliyor. Hotel Kompas veya Lapad Koyu’ndaki sessiz, sakin ve deniz manzaralı muhteşem otellerden birini tercih edebilirsiniz. Merkezde ise Villa Glavić Oteli Eski Kent’e çok yakın bir yerde olurken 5 yıldızlık şık bir otel olarak mutlaka değerlendirilmelidir.

Ne Yenir?

Akdeniz mutfağına yakınlığı ve denize kıyısı olması sebebiyle deniz ürünleri burada çok fazla seviliyor. Buraya ait kültürü sunan Konoba Veranda isimli restoranda en lezzetli yöresel lezzetleri bulabilirsiniz.  D’Vino Wine Bar da ise yüzlerce şarap çeşidiyle birlikte gerçekten çok keyifli bir vakit geçireceksiniz.