Ünlü Ekim Festivali

Bilinen adıyla Oktoberfest veya  Türkçe çevirisi ile Ekim festivali, Almanya’nın Münih şehrinde her sene Eylül ayının son günleri ve Ekim ayının ilk günlerinde düzenlenen ve 2 hafta süren bir eğlence festivalidir. Her yıl yaklaşık 8 milyon kişinin katıldığı bu festival Münih şehrindeki en ünlü etkinliktir. Almanya başta olmak üzere tüm çevre ülkelerden ziyaretçi akınına uğrayan Münih kenti bu festival sayesinde yoğun bir turizm potansiyelini kullanmaktadır..

Etkinlik Ekim ayının ilk Pazar gününü dahi kapsayacak bir şekilde yaklaşık 16 gün sürerken festival  genellikle Theresienwiese (Therese Alanı) isimli alanda yapılmaktadır.

Festivalin en önemli ve en çok ilgi çeken özelliği sert birasıdır ve her yıl festival kutlaması, Belediye Başkanının büyük bir bira fıçısına bir vana takması töreni ile resmi olarak başlamaktadır. Festival için özel bira mayalanır ve bu bira hem tat hem de alkol bakımından biraz serttir. Maß denen bir litrelik özel bardaklarda sunulan birayla birlikte bu sunum Bierzelt denilen binlerce kişinin sığabileceği dev çadırlarda yapılmaktadır.