Panteon’un sözcük anlamı Yunancada tüm tanrıların tapınağı anlamına gelmektedir. İtalya’nın başkenti Roma’da yer alan yapı Antik Roma döneminde tüm tanrılara yönelik bir tapınak olarak inşa edilmiştir. Tarih boyunca kullanılan yapı, döneminin tüm Roma yapıları arasında günümüze kadar en iyi korunanıdır.

7. yüzyılda Bizans İmparatoru Fokas, binayı Papa VI Boniface’e vermiş ve o da 13 Mayıs 609 tarihinde yapıyı Santa Maria şehitleri için bir kiliseye döndürmüştür. Panteon Tapınağı’nda gömülü iki tane İtalya kralı bulunmaktadır: Vittorio Emanuele II, Umberto I ve Umberto’nun kraliçesi Margherita. Günümüzde yapı Katolik kilisesi olarak hizmet vermektedir. Katolik mezhebindeki Hristiyanlar Pazar günleri ve kutsal günlerdeki dini sorumluluklarını yerine getirmek için Panteon’da toplanırlar. Tapınak zaman zaman düğün törenleri için de kullanılır.

Genel olarak yapının mimarisinden bahsetmek gerekirse: beton bir kubbeye sahip yapının içerisinde daire şeklinde bir boşluk bulunmaktadır. Kubbenin çapı yaklaşık olarak 43 metredir. İnşa edildiği dönemde içinde pagan heykelleri barındıran yapı kiliseye döndürülmeden önce içindeki heykeller yıkılmıştır.